Stowarzyszenie Gazet Lokalnych

FAKTY MOSIŃSKO-PUSZCZYKOWSKIE, listopad 2009

 

Mosina w Sejmie!

 

Nominację w „Local Press 2009” – prestiżowym, ogólnopolskim konkursie dziennikarskim pod patronatem Marszałka Sejmu RP – zdobyła nasza dziennikarka Joanna Nowaczyk. Jej artykuły z „Faktów Mosińsko-Puszczykowskich”,  znalazły się wśród 5 najlepszych tegorocznych publikacji w kraju w kategorii „publicystyka historyczna”. W dziennikarskiej rywalizacji, wzięło udział ponad 1000 prac z całej Polski! Podczas uroczystej Gali Konkursowej w Sali Kolumnowej Sejmu RP, w piątek 20 listopada, laureatom gratulacje złożył osobiście Marszałek Bronisław Komorowski…

 

Organizatorem konkursu na najlepszą publikację w prasie lokalnej „Local Press 2009” pod patronatem Marszałka Sejmu RP Bronisława Komorowskiego, jest ogólnopolskie „Stowarzyszenie Gazet Lokalnych”. W komisji konkursowej, zasiedli czołowi polscy dziennikarze, redaktorzy i eksperci mediowi  z „Rzeczpospolitej”, „Gazety Prawnej”, „Newsweeka”, „Gazety Polskiej”, TVN, PAP, a także Stanisław Tym, który ocenił najbardziej nieprawdopodobne historie opisane w prasie lokalnej. Jury przewodniczył Tomasz Wróblewski – były korespondent „Radia Wolna Europa” z Waszyngtonu, później radia „RMF-FM”, dzienników „Życie Warszawy” i „Życie”, z-ca redaktora naczelnego „Życia”, tygodnika „Wprost”, naczelny „Newsweeka Polska”, obecnie związany z „Rzeczpospolitą”.

Na ten prestiżowych konkurs, dziennikarze gazet lokalnych z całej Polski zgłosili ponad 1000 prac. Wśród nich znalazły się 2 artykuły Joanny Nowaczyk - „Zagubione w czasie” oraz „Mocek-bohater nieznany” – odtwarzające losy zapomnianego powstańca wielkopolskiego z Mosiny Piotra Mocka i ulicy jego imienia. Właśnie te publikacje jury wyróżniło jedną z 5 nominacji do nagrody głównej w kategorii „publicystyka historyczna”. Tym samym nasza dziennikarka zdobyła jedną z 49 nominacji w 10 kategoriach – 8 dla testów i 2 dla fotografii.

W piątek, 20 listopada, w Sali Kolumnowej Sejmu RP, dla dziennikarzy-laureatów odbyła się Gala Konkursowa z udziałem samego Marszałka. Podczas uroczystości, Bronisław Komorowski wyraził pogląd, że Polska jest właśnie z natury swojej lokalna. – Czasami jest zaściankowa, czasami jest trochę parafiańszczyzny – stwierdził. Marszałek zastanawiał się, jak to zrobić, żeby jednak była nowocześniejsza i bardziej obywatelska. – Między innymi przez budowanie mechanizmów docierania informacji, wiedzy i inspiracji – zaznaczył w trakcie przemówienia.

Prezes Stowarzyszenia Gazet Lokalnych Dominik Księski, zwrócił z kolei uwagę, iż niezależna prasa lokalna nie tylko dostarcza informacji, ale też przekazuje wiedzę o historii regionów i jest niezastąpiona w definiowaniu lokalnych problemów społecznych. Niezależna prasa lokalna, jak stwierdził, pełni funkcję kontrolną wobec samorządów szczebla powiatowego i gminnego. Podkreślił też znaczenie patronatu Marszałka Sejmu RP dla konkursu. – Jest on szczególnie ważny dla tych gazet, które w swoich gminach przez własne samorządy są uważane za wroga, za kogoś, kogo należy zniszczyć. Patronat polityka tej rangi, jakim jest marszałek, daje nam pewien argument, że jednak ktoś wysoko uważa, że taka prasa jest potrzebna – stwierdził na koniec prezes SGL.

W trakcie wręczenia nagród i wyróżnień, sekretarz konkursu Ewa Barlik w imieniu jury złożyła słowa uznania dla autorów artykułów historycznych. – To, co robią gazety lokalne w kategorii publicystyka historyczna – tu w budynku sejmowym zdejmujemy czapki z głów i gratujemy. To świetnie wykonywana dziennikarska robota – stwierdziła pani sekretarz.

Teksty w tej kategorii w liczbie 67 oceniał i najlepsze rekomendował jury dziennikarz Gazety Polskiej Maciej Pawlak. Spośród nich, jury wybrało z kolei 5 finalistów, wśród nich Joannę Nowaczyk.

Przedstawiając podczas gali piątkę laureatów, Maciej Pawlak podkreślił wysoki poziom artykułów historycznych i trudność w wyborze najlepszego. – One wszystkie mają wartość dokumentacyjną i poznawczą – stwierdził juror. 

W tej kategorii, ostatecznie nagrodę główną zdobył Arkadiusz Majczak z Tygodnika Pałuki. Z kolei gazetą roku, dzięki zdobytym 5 nominacjom w różnych kategoriach i 1 nagrodzie głównej, została „Sztafeta” ze Stalowej Woli, ukazująca się na terenie pięciu powiatów.

Przeglądając listę nominowanych, nie trudno zauważyć, że figurują na niej same duże tytuły z większych miast, powiatów, regionów. „Fakty Mosińsko-Puszczykowskie” są pod tym względem wyjątkiem.

– W rozmowach kuluarowych, już po części oficjalnej uroczystości, koledzy redaktorzy pytali się skąd ja właściwie jestem. Po określeniu położenia Mosiny, liczby mieszkańców gminy, a także zasięgu gazety, którą reprezentowałam w konkursie, usłyszałam ogólne zdziwienie: „Takie maleństwo?” –  relacjonuje dziennikarka.

Wyróżnienie w konkursie SGL Local Press 2009, Joanna Nowaczyk uważa za najważniejsze ze swoich dotychczasowych osiągnięć. Przebić się przez taką ilość tekstów, takich gazet, w tak prestiżowym konkursie, być ocenionym przez ekspertów i znaleźć się w ścisłej czołówce – to dla niej zaskoczenie i duża satysfakcja. Przypomnijmy, że w tym roku za tekst o Tadeuszu Perkitnym „Gdy księżyc odmienił się złoty”, dziennikarka zdobyła wyróżnienie w konkursie Stowarzyszenia Prasy Lokalnej pod patronatem Wojewody Wielkopolskiego, a także wspólnie z Barbarą Miczko-Malcher z „Radia Merkury” – I Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego za najlepszy reportaż radiowy o powstaniu wielkopolskim „Powrót bohatera”.

– Naprawdę cieszę się, że o Mosine i naszym lokalnym bohaterze, tym razem usłyszała Warszawa, no i dziennikarze z całej Polski – stwierdza na koniec Joanna Nowaczyk.

 

Naszej koleżance gratulujemy nieprzeciętnego wyróżnienia.

Relacja audio z gali konkursowej w Sejmie Internecie – na stronie www.polityczni.pl

 

REDAKTOR NACZELNY

JANUSZ DUDEK

 

 

Relacja z gali konkursu SGL LOCAL PRESS 2009 w Warszawie na stronie Stowarzyszenia Gazet Lokalnych

 Zapis audio z gali konkursu SGL LOCAL PRESS 2009 w Sejmie RP

 

Wyszukiwarka
Mosina w 90-lecie Powstania
Mosina w 90-lecie Powstania
Partnerzy
Bitwa pod Mokrą
Bitwa pod Mokrą