Ćwikliński Marcin

ĆWIKLIŃSKI Marcin
(ur. 24.10.1894 r. we Wiórku nad Wartą – zm. 1972 r.), syn Antoniego i Anny, brat ośmiorga rodzeństwa, w tym powstańca Stanisława. Ukończył Szkołę Podstawową we Wiórku. Ksiądz, który uczył religii opowiadał o Polsce, kształtował w nich poczucie patriotyzmu – toteż na wzór dzieci wrzesińskich uczniowie szkoły zastrajkowały, aby pozwolono im uczyć się religii w języku polskim. Ksiądz spotykał się z młodzieżą na tajnych zebraniach nad rzeką Głuszynką (do Głuszyny chodzili na religię). Gdy Paderewski przyjechał do Poznania, Marcin Ćwikliński dostał krótką przepustkę i przyjechał do Wir. Poszedł ze swoją narzeczoną (Maria z domu Nowicka) do kościoła i ksiądz Seichter udzielił ślubu im i kilku innym parom. Pożegnali się z żonami i poszli na powstanie z Antonim Szyfterem na Wolsztyn. Poważne ranny (w nogę) został pod Babimostem, potem był mocno poparzony. Po powstaniu szedł z wojskiem aż do Wilna i Kijowa. Był trzykrotnie ranny. Będąc rannym czuł pomoc Matki Boskiej Ostrobramskiej – Jej obrazek przywiózł z Wilna i wciąż modlił się o opatrzność.
Pośmiertnie przyznano mu Krzyż i został mianowany do stopnia podporucznika.
Zweryfikowany jako powstaniec przez Komisję Weryfikacyjną w dniu 7.11.1935, w dniu złożenia wniosku o weryfikację zamieszkały w Łęczycy – nr 9691 w spisie z księgi z 1 stycznia 1936 r.
[Opracowanie Maria Sikorska, Przemysław Mieloch; AP w Poznaniu 53/884/33 Związek Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu; Tablica Powstańcom Wielkopolskim 1918-1919, Wiry 2006]
 

Wyszukiwarka
Jadwiga Rozmiarkówna - kurier z Mosiny
Jadwiga Rozmiarkówna - kurier z Mosiny
Partnerzy
Bitwa nad Bzurą
Bitwa nad Bzurą